A vállalkozások számára elérkezett az uniós mesterséges intelligenciáról szóló rendelet (MI rendelet) első megfelelési időszaka. 2025. február 2-tól ugyanis a vállalkozásoknak biztosítaniuk kell az ún. „MI-jártasság” megvalósulását, illetve a tiltott mesterséges intelligencia gyakorlatok elkerülését. Az MI rendelet által meghatározott követelmények megértése és implementálása a vállalkozások számára olykor nehézségekbe ütközhet. Így érdemes ezért egy megfelelőségi ellenőrzést végezni a mesterséges intelligencia alapú alkalmazások terén, miután február 2-től már a gyakorlatban is élesedtek a szabályozás egyes elemei.
Önmagában az MI-jártasság olyan készségeket, ismereteket és értelmezési képességeket jelent, amelyek lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy a megfelelő információk birtokában telepítsenek mesterséges intelligencia rendszereket (MI-rendszer), illetve tudomást szerezzenek azok lehetőségeiről, kockázatairól, valamint a működésük következtében előforduló lehetséges károkról. Az ezzel kapcsolatos kötelezettség pedig az, hogy a vállalkozásoknak MI-rendszer fejlesztése, forgalomba hozatal, üzembehelyezése vagy alkalmazása előtt megfelelő oktatásban kell részesítenie az MI-rendszerek működtetésében, illetve használatában résztvevő munkavállalóit (de akár alvállalkozóit is). Továbbá, hogy a vállalkozás az adott munkakörben a megfelelő kompetenciával rendelkező munkavállalókat foglalkoztassa.
Az MI-jártasságból származó kötelezettségeknél bonyolultabb követelményt támaszt a tiltott mesterséges intelligencia gyakorlatok azonosítása és azok elkerülése akár fejlesztésről, akár alkalmazásról legyen is szó.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan gyakorlatot, amelyek az MI rendelet alapján tiltott gyakorlatnak minősülnek, és így a vállalkozásoknak el kell kerülniük azok fejlesztését, üzembe helyezését vagy használatát:
A fentiekben említett tiltott gyakorlatok alapján például egy olyan MI-rendszer, amely a fogyasztók vásárlással kapcsolatos döntéseik manipulálására irányul vagy idős emberek magatartásainak torzítása érdekében a korukból eredő sebezhetőséget kihasználja az nagy eséllyel tiltott MI gyakorlatnak fog minősülni. Szükségesnek véljük felhívni a figyelmet arra, hogy az előbbieken túl további tiltott gyakorlatok is szerepelnek az MI-rendeletben, így a tervezett fejlesztés, üzembe helyezés, illetve használat előtt mindenképp érdemes alávetni egy vizsgálatnak az adott MI-rendszert a rendeletben meghatározott tilalmak vonatkozásában.
Vállalkozás esetében a tiltott gyakorlatokra vonatkozó szabályok megsértése miatt legfeljebb 35 000 000 EUR összegű, vagy az előző pénzügyi év teljes globális éves árbevételének legfeljebb 7 %-át kitevő összegű közigazgatási bírság szabható ki. Összehasonlításképp a bírság mértéke jócskán meghaladhatja a GDPR által kiszabható legnagyobb, 20 000 000 EUR vagy az előző pénzügyi év teljes éves világpiaci forgalmának legfeljebb 4 %-át kitevő összegű bírságot.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a bírságok kiszabására vonatkozó legtöbb rendelkezést csak 2025. augusztus 2-tól kell alkalmazni.
Miben tud segíteni az EY Magyarország jogi csapata?
Míg az EY Magyarország teljeskörűen támogatni tudja ügyfeleit az MI-rendszerek fejlesztésével, üzembe helyezésével vagy használataival kapcsolatban, az EY jogi csapata ezen belül többek között az alábbi szolgáltatásokat nyújtja ügyfeleinek:
Amennyiben vállalkozásának szakmai segítségre van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!
Napirenden a valódi kérdések
A helyes üzleti döntésekhez hiteles és megbízható információkra van szükség. Értesüljön az aktuális témáról hírlevelünkből.