2 perces olvasási idõ 2 ápr. 2020
ey-boat-sailing-under-storm

Jogi kockázatokkal is számolniuk kell a kiskereskedelmi cégeknek

2 perces olvasási idõ 2 ápr. 2020

Működésük drasztikus átalakítására kényszerülnek a hazai kiskereskedelmi szektor szereplői az egészségügyi vészhelyzetben.

A vállalatok számára jelenleg a munkatársak biztonságának megőrzése és az üzletfolytonosság biztosítása a legfontosabb feladat. A még bizonytalan ideig hatályban lévő korlátozások és intézkedések ugyanakkor a jogi osztályokat is új kihívás elé állítja.

A magyar kormány a 2020. március 11-ei veszélyhelyzet kihirdetése óta a kiskereskedelmi tevékenységet is jelentősen szabályozta. A jelenlegi helyzet kezelésére hozott rendelkezések következtében a fokozott határellenőrzés az áruforgalom lassulásával is jár. A kereskedelemi cégek nagy részét érintő rövidített nyitva tartás, valamint a részleges kijárási korlátozások pedig tovább mérsékelik a hagyományos bolti vásárlóerőt.

A jelenlegi helyzet rendkívüli nyomás alá helyezi a kiskereskedelmi üzletek vezetőségét, akiknek a dolgozók egészségének megőrzése az üzletmenet folytonosságának biztosítása vagy átalakítása mellett a folyamatosan változó jogszabályi környezetben is átgondolt döntéseket kell hozniuk. 

Öt olyan pontot azonosítottunk, ahol a szektorban érintett jogi csapatoknak érdemes körültekintően eljárniuk, hogy sikerrel vegyék a következő időszak akadályait. A vészhelyzetben minden lehetőség nyitott a szerződések felülvizsgálatától, a beszállítói kör és a marketing-stratégia újragondolásán át egészen a hagyományos boltok online térbe költöztetéséig.

group reviewing charts in meeting

1.    Vegyük újra szemügyre a szerződéseket

Kiemelt fontosságú a beszállítói szerződések felülvizsgálata, és azoknak a rendelkezéseknek az azonosítása, amelyeket a bizonytalan ideig tartó nemzetközi helyzet érinthet (különös tekintettel a szállítási és fizetési feltételekre). Minden esetben egyedileg szükséges mérlegelni, hogy melyik fél melyik kötelezettsége tekintetében hivatkozhat megalapozottan a járványhelyzetre.

2.    Alkalmazkodjuk a krízisnek megfelelően

A meglévő kereskedelmi megállapodásokat javasolt ideiglenes, a krízishelyzet körülményeihez igazodó szerződésekkel pótolni. Ennek segítségével mérsékelhetők az esetleges minimumgaranciákból, volumenhez kötött árazásból, fogyási előrejelzésekből eredő kockázatok.

3.    Ne kötelezzük el magunkat

A folyamatban lévő tárgyalások során el kell kerülni a határozott idejű kötelezettségek vállalását. Ilyen esetekben célszerű a vis maior rendelkezések konkretizálása, valamint a jogviták rendezésére szolgáló fórum körültekintő megválasztása, az alternatív vitarendezési módok megfontolása.

4.    Fokozott óvatosság a reklámszlogenekkel

A jelenlegi helyzetben nem csak a fogyasztók érzékenysége, de a hatóságok figyelme és szigora is fokozottabb – a GVH a járvány során kiemelten figyeli a kereskedelmi kommunikációkat – így a marketing üzenetek megfogalmazása is még nagyobb körültekintést igényel. Mindemellett javasolt az online marketingstratégiákra nagyobb figyelmet fordítani a hagyományos csatornák helyett.

5.    Szükség esetén váltsunk online-ra

Ha az ellátás vagy a vevők kiszolgálása közép-hosszútávon is bizonytalanná válik, számba kell venni az elektronikus értékesítésre történő ideiglenes átállás lehetőségeit is, beleértve az alternatív raktározás, kiszállítás, és értékesítési platform megvalósítását – meglévő e-kereskedelmi csatorna esetén pedig javasolt a folyamatos jogi felülvizsgálat és monitoring bevezetése.

Összefoglalás

Az egészségügyi vészhelyzet kihirdetése nem csak a nagy vállalatokat, de a kiskereskedelmi cégeket is jelentősen befolyásolja. A határozatlan ideig tartó intézkedések ugyanakkor, több jogi kockázatot vetnek fel.

A cikkrõl

Kapcsolódó témák Jogi tanácsadás